Μεγάλο διπλό εκτός έδρας για τον ΚΑΟΚ..!

0
75

Μπορεί ο Γλαύκος να κρατούσε τα ηνία για 38΄ στο ματς της 7ης αγωνιστικής, ο ΚΑΟΚ όμως ήταν αυτός εν τέλει πανηγύρισε τη νίκη με 64-63. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν στο -8 πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ματς μπόρεσαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα να παίξουν άμυνα, να κλέψουν τη μπάλα και εν τέλει να πάρουν τη νίκη στον πόντο, παραμένοντας έτσι στα ψηλά της βαθμολογίας.

Με ανατροπή κατάφερε να κατακτήσει ακόμα μια νίκη το Κορωπί. Αυτή τη φορά σωτήρας του απέναντι στην Αχαγιά 82 ήταν ο Κλασίδης, ο οποίος με buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο κλείσιμο της αναμέτρησης.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ηλυσιακος, ο οποίος πήρε την εκτός έδρας με 73-79 της Ακράτας. Οι φιλοξενούμενοι με 13 εύστοχα τρίποντα, πανηγύρισε ευκολά το «διπλό» και έφτασαν στις 5 νίκες στον 1ο όμιλο νότου. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Λιτόπουλος και Καυκής έδωσαν την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες τους να αγωνιστούν και εκείνοι τους αντάμειψαν σκοράροντας και οι δώδεκα.

Η Ερμιονίδα κρατούσε για 35 λεπτά το προβάδισμα κόντρα στην Παναχαϊκή, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων το τελευταίο πεντάλεπτο στάθηκε καθοριστική προκειμένου να κάνουν την ανατροπή. Συγκεκριμένα, το σύνολο του Λιόνα αφού κατάφερε να επανέλθει από το -10, έκλεισε την άμυνα του και με καθοριστικούς τους Μοσχοβάκη και Γκοβα κατέκτησε το «διπλό» με 60-58.

Αήττητος μέσα στο Ληξούρι παρέμεινε ο ΝΕΟΛ, ο οποίος επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 79-65. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στην 7η αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας η οποία έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Το σύνολο του Καράμπελα εν τέλει βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως όπως φάνηκε ήταν πια αργά προκειμένου να γίνει η ανατροπή. Συγκεκριμένα στο 35 ο Άρης Νίκαιας έφερε τη διαφορά στο -9 όμως ο Πολίτης με τρίποντο έδωσε ξανά διψήφια απόσταση.  Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να μειώσουν, όμως η αστοχία δεν βοήθησε προκειμένου να κάνουν την έκπληξη. Από την άλλη ο ΝΕΟΛ. μπορεί να μην είχε απόλυτη ευστοχία από την γραμμή της φιλανθρωπίας παρόλα αυτά με τον Θεοδωράκος με τρίποντο έκανε το 70-53, ενώ και στη φάση που ακολούθησε ο ίδιος παίκτης πέρασε στον Ρεκουνιωτη και εκείνος κάρφωσε στο καλάθι των φιλοξενούμενων. Ο Σκανδαλος είχε «απάντηση» και στις δυο φάσεις, όμως ο Πολίτης στο 38’ με καλάθι και εύστοχο φάουλ ουσιαστικά τελείωσε τα όνειρα του Άρη. Έτσι  ο ΝΕΟ παρέμεινε μπροστά και εν τέλει κράτησε το αήττητο μέσα στο γήπεδο του με 79-65 και την θέση στην κορυφή του 1ου ομίλου νότου.

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου πανηγύρισε το Χαλάνδρι επι της ΑΕΝΚ. Οι γηπεδούχοι έπειτα από ένα ψυχωτικό ματς κατάφεραν να κρατήσουν το ροζ φύλλο στο «σπίτι» τους και να πάρουν δυο υπερπολύτιμους βαθμούς αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 3-4.

Μόλις 13 αγωνιστικά λεπτά άντεξαν οι Δρομείς απέναντι στον ΑΠΟΦ. Από εκεί και έπειτα το σύνολο του Παπαδάτου ανέβασε ρυθμό και έχοντας μεγάλη ευστοχία στα περιφερειακό σουτ και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 60-76 αφήνοντας τους «Αρκάδες» στο 0-7.