Ξεκίνησε το Διεθνές τουρνουά χάντμπολ Danaon Cup

0
2

Το Νο1 τουρνουά σε συμμετοχές διαχρονικά στο ελληνικό χάντμπολ Danaon Cup, που για 6η χρονιά πραγματοποιείτε στην Αργολίδα, ξεκίνησε χθες με 8 αγώνες στα κλειστά γυμναστήρια Αγίας Τριάδας, Άργους, Ναυπλίου και Νέας Κίου. Συνολικά συμμετέχουν 52 ομάδες στις κατηγορίες Παμπαίδων Α΄, Παγκορασίδων Α΄, Παίδων και Εφήβων.

Στους Παίδες (1ος όμιλος) η Σουηδική Χάλμπι επικράτησε 35-18 του Πανελληνίου με τον ελληνικής καταγωγής Θάνο Χατζηγεωργιάδη να σημειώνει 10 γκολ για την Σουηδική ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Διομήδης και η Οργανωτική Επιτροπή του Danaon Cup εγκαινιάζουν σε αυτό το τουρνουά την συνεργασία τους με την Χάλμπι, η οποία πραγματοποιεί το Hallbybollen, ένα από τα κορυφαία αναπτυξιακά τουρνουά στη Σουηδία.

Στους Παμπαίδες για τον 1ο όμιλο ο ΓΣ Παπασιδέρης λύγισε με 24-22 τον ΑΣΕ Δούκα 2, για τον 4ο όμιλο τα Βριλήσσια νίκησαν 31-15 τους Αμφικτύονες Λαμίας, στον 6ο όμιλο ο ΑΣΕ Δούκα 1 νίκησε εύκολα τον ΑΣΟΧ Φοίβου με 38-12, ενώ στον 3ο και τον 7ο όμιλο είχαμε «εμφυλίους» με τον ΓΑΣ Καματερού 1 να επικρατεί του ΓΑΣ Καματερού 2 με 42-28 και τον Λεωνίδα 2 να κερδίζει 27-20 τον Λεωνίδα 1.

Στις Παγκορασίδες για τον 1ο και 4ο όμιλο ΟΦΝ Ιωνίας και Λεωνίδας είχαν εύκολο απόγευμα με 30-8 απέναντι στον ΑΟΔ Κορυδαλλού και 41-17 απέναντι στα Χανιά, αντίστοιχα.

Ενημερώνουμε ότι οι φίλαθλοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό θα μπορούν να παρακολουθήσουν την εξέλιξη όλων των αγώνων σε live score μέσω της ιστοσελίδας e-handball.gr, αλλά και εικόνα από όλους τους αγώνες στην Αγία Τριάδα και από επιλεγμένους σε άλλα κλειστά, μέσω των καναλιών της διοργάνωσης στο Youtube, Danaon Cup 1 και Danaon Cup 2 σε παραγωγή Websportstv.

Oι όμιλοι των τεσσάρων κατηγοριών

Παμπαίδες Α΄ (24 ομάδες)

1ος (Α) όμιλος: Διομήδης Άργους, ΓΣ Παπασιδέρης, ΑΣΕ Δούκα 2
2ος (Β) όμιλος: Ζαφειράκης Νάουσας, ΑΕΠ Πανόραμα, Ολυμπιακός Κερατσινίου
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού 1, ΓΑΣ Καματερού 2, Ταλεντούλ (Ρουμανία)
4ος (D) όμιλος: ΠΑΟΚ, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αμφικτύονες Λαμίας
5ος (E) όμιλος: Αερωπός Έδεσσας, Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΦΝ Ιωνίας
6ος (F) όμιλος: ΑΣΕ Δούκα 1, Δράμα 1986, ΑΣΟΧ Φοίβος
7ος (G) όμιλος: Λεωνίδας 1, Λεωνίδας 2, ΑΟ Ιωαννίνων
8ος (H) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, Ιωνικός ΝΦ, Larissa Handball Club

Παγκορασίδες Α΄ (13 ομάδες)

1ος (Α) όμιλος: ΟΦΝ Ιωνίας, Φιλώτας Φλώρινας, ΑΟΔ Κορυδαλλού
2ος (Β) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αρίων Πτολεμαΐδας
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού, Ζαφειράκης Νάουσας, Άρης Θεσσαλονίκης
4ος (D) όμιλος: Εθνικός Κοζάνης, Λεωνίδας, ΕΑΧ Χανιά, Αμφικτύονες Λαμίας

Έφηβοι (6 ομάδες)

Εθνική Ελλάδος, Εθνική Μαυροβουνίου, Χάλμπι (Σουηδία), Πέλιστερ (ΠΓΔΜ), Athens Masters, Διομήδης Άργους

Παίδες (9 ομάδες)

1ος όμιλος (Α): Χάλμπι (Σουηδία), ΕΣΝ Βριλησσίων, Πανελλήνιος ΓΣ
2ος όμιλος (Β): Εθνική Ελλάδος, Εθνική Μαυροβουνίου, Ακαδημία Πάτρας
3ος όμιλος (C): Μπακάου (Ρουμανία), Διομήδης Άργους, ΟΦΝ Ιωνίας

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Δευτέρα 2 Ιουλίου 2018 (8 αγώνες)

Αγία Τριάδα

ΟΦΝΙ- ΑΟΔ Κορυδαλλού (ΠΚ) 30-8
ΕΣΝ Βριλησσίων- Αμφικτύονες (ΠΠ) 32-15

Άργος

ΓΑΣ Καματερού 1- ΓΑΣ Καματερού 2 (ΠΠ) 42-28
Λεωνίδας- ΕΑΧ Χανιά (ΠΚ) 41-17

Νέα Κίος

Λεωνίδας 1- Λεωνίδας 2 (ΠΠ) 20-27
Χάλμπι- Πανελλήνιος (Π) 35-18

Ναύπλιο

ΓΣ Παπασιδέρης- Δούκας 2 (ΠΠ) 24-22
Δούκας 1- ΑΣΟΧ Φοίβος (ΠΠ) 38-12

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τρίτη 3 Ιουλίου 2018 (34 αγώνες)

Αγία Τριάδα

08:00 Ζαφειράκης- Ολυμπιακός Κ. (ΠΠ)
09:20 ΓΑΣ Καματερού- Ζαφειράκης (ΠΚ)
10:40 ΕΣΝ Βριλησσίων- Πανελλήνιος (Π)
12:10 Χάλμπι- Ελλάδα (Ε)
13:30 Διομήδης- Αθήνα (Ε)
16:00 Πανόραμα- Ολυμπιακός Κ. (ΠΠ)
17:20 ΟΦΝΙ- Φιλώτας (ΠΚ)
18:40 Μαυροβούνιο- Πέλιστερ (Ε)
20:10 Μπακάου- Διομήδης (Π)

Άργος

08:00 Αερωπός- ΟΦΝΙ (ΠΠ)
09:20 Ιωνικός ΝΦ- Λάρισα (ΠΠ)
10:40 ΠΑΟΚ- ΕΣΝ Βριλησσίων (ΠΠ)
12:00 Διομήδης- Δούκας 2 (ΠΠ)
16:00 Αρίων- ΕΣΝ Βριλησσίων (ΠΚ)
17:20 Ζαφειράκης- Άρης Θ. (ΠΚ)
18:40 ΠΑΟΚ- Αμφικτύονες (ΠΠ)
20:00 Διομήδης- ΓΣ Παπασιδέρης (ΠΠ)

Νέα Κίος

08:00 Εθνικός Κοζάνης- Αμφικτύονες (ΠΚ)
09:20 Δράμα 1986- Δούκας 1 (ΠΠ)
10:40 Μπακάου- ΟΦΝΙ (Π)
12:20 Ελλάδα- Ακαδημία (Π)
16:00 Λεωνίδας- Αμφικτύονες (ΠΚ)
17:20 Άρης Θ.- ΟΦΝΙ (ΠΠ)
18:40 Χάλμπι- ΕΣΝ Βριλησσίων (Π)
20:00 Μαυροβούνιο- Ακαδημία (Π)

Ναύπλιο

08:00 Φίλιππος- ΕΣΝ Βριλησσσίων (ΠΚ)
09:20 ΑΟΔ Κορυδαλλού- Φιλώτας (ΠΚ)
10:40 ΓΑΣ Καματερού 2- Ταλέντουλ (ΠΠ)
12:00 Λεωνίδας 2- ΑΟ Ιωαννίνων (ΠΠ)
15:00 Εθνικός Κοζάνης- ΕΑΧ Χανιά (ΠΚ)
16:20 Φίλιππος- Λάρισα (ΠΠ)
17:40 ΑΣΟΧ Φοίβος- Δράμα 1986 (ΠΠ)
19:00 ΓΑΣ Καματερού 1- Ταλέντουλ (ΠΠ)
20:20 Λεωνίδας 1- ΑΟ Ιωαννίνων (ΠΠ)

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: www.e-handball.gr