Ρεκόρ συμμετοχών για το “Taygetos Challenge”

0
41

Ρεκόρ συμμετοχών σημείωσε φέτος η επετειακή διοργάνωση για τα 10 χρόνια του αγώνα ορεινού τρεξίματος Taygetos Challenge, στις 23 & 24 Μαρτίου 2019, στην κατάμεστη από κόσμο Καρδαμύλη δυτικής Μάνης, με 558 αθλητές στην εκκίνηση.

Η ελίτ των αθλητών ορεινού τρεξίματος από όλη την Ελλάδα ήταν εκεί δίνοντας την αίσθηση πανελληνίου πρωταθλήματος. Ο πήχης έχει πλέον ανεβεί ψηλά για τις επόμενες χρονιές, καθώς φέτος έγινε ρεκόρ αγώνα και στη διαδρομή Marathon των 37χλμ. αλλά και στην Experience στα 20 χλμ.

Πιο αναλυτικά, η πρόκληση φάνηκε ήδη από το ξεκίνημα του αγωνιστικού διημέρου, στο Verical Speed Run, όπου ο Νίκος Πονηρέας τερμάτισε πρώτος ξεπερνώντας τον εαυτό του έκανε χρόνο 03:45, αντί του περσινού 04:09, ενώ ακολούθησε ο Δημήτρης Σελέτης με χρόνο 03:48. Τρίτος ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 03:53. Για τις γυναίκες 1η η Δήμητρα Μπίκα με χρόνο 05:13, ακολούθησε η Μαρία Μάλαϊ με 05:16 και 3η η Ελένη Χαζηράκη με 05:52.

Οι προκλήσεις συνεχίστηκαν και τη δεύτερη μέρα του αγώνα, καθώς ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος έκανε ρεκόρ αγώνα στη διαδρομή Experience των 20χλμ με χρόνο 1:29:03 καταρρίπτοντας το περσινό ρεκόρ του Νίκου Πονηρέα, ο οποίος τερμάτισε στη 2η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ 1:31:31. Τρίτος ο Σταμάτης Χατζησταύρου με χρόνο 01:41:57. Για τις γυναίκες, μαζί τερμάτισαν η Βούλα Κατσαβού και η Εύχαρις Κασέγια με χρόνο 02:16:53. Στο βάθρο πρώτη ανέβηκε η Βούλα Κατσαβού καθώς είχε κάνει καλύτερο χρόνο στο vertical speed run. Τρίτη η Ζωή Σταμούλη, με χρόνο 02:23:30.

Στη διαδρομή Marathon των 37χλμ, 1ος ο Δημήτρης Σελέτης, με ρεκόρ αγώνα 3:27:56, καταρρίπτοντας τον περσινό χρόνο του Δημητρη Θεοδωρακάκου 03:44:26, ενώ στη 2η θέση ο Φώτης Ζησιμόπουλος με επίσης καλύτερο χρόνο 03:32:45 από τον περσινό του Δημήτρη και 3η θέση ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 03:55:46. Για τις γυναίκες, 1η θέση η Δήμητρα Μπίκα, 2η θέση η Μαρία Μάλαι και 3η θέση η Ελένη Χαζηράκη.