Νικητής ο ΚΑΟΚ στον «πόλεμο» της Κορίνθου

0
194

Σε ένα παιχνίδι με τρομερή ένταση εντός και εκτός παρκέ ο ΚΑΟΚ κατάφερε να βγει νικητής πανηγυρίζοντας τη νίκη της Παναχαϊκής με 94-64. Μάλιστα η αναμέτρηση διακόπηκε στο 26ο λεπτό, με τους διαιτητές να περιμένουν την εκκένωση του γηπέδου από την αστυνομία προκειμένου να συνεχίσουν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, οπαδός των γηπεδούχων τέθηκε αντιμέτωπος λεκτικά του Μοσχοβάκη, ακολούθησε ρίψη μπουκαλιών στον αγωνιστικό χώρο και συμπλοκή μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων. Οι διαιτητές βλέποντας τον «πόλεμο» από τις κερκίδες σταμάτησαν το παιχνίδι. Η αστυνομία προέβη σε εκκένωση του γηπέδου, προκειμένου να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία της αναμέτρησης απο το πρώτο δεκάλεπτο και τα διατήρησαν μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Ο ΝΕΟΛ μπορεί να βρέθηκε προ εκπλήξεως στην Ερμιονίδα, όμως κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 81-70 και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον 1ο ομίλου της Γ Εθνικής για το 2020. Οσο και αν οι γηπεδούχοι πάλεψαν να πάρουν το ροζ φύλλο προκειμένου να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας, ο ΝΕΟΛ ανέβασε ρυθμό και πανηγύρισε την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν με απουσίες στο γήπεδο, καθώς από τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι Ευστρατίου και Κεφαλάς και απο τον ΝΕΟΛ οι Πολίτης και  Πορτελάνο. Έτσι η Ερμιονίδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα… κενά του αντίπαλους της και να πιέσει, όμως το σύνολο από το Ληξούρι βγήκε μπροστά με 29-22 (10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με «μπροστάρηδες» του δυο μικρούς Αγγελή (19) και Χάσα (20) και σφιχτή άμυνα η Ερμιονίδα πήρε… κεφάλι στο σκορ με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο υπέρ της με 42-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά προηγήθηκαν με 9 πόντους, όμως ο ενθουσιασμός οδήγησε σε λάθος επιθέσεις. Παράλληλα η εξαιρετική απόδοση του Θεοδωράκου έφερε το ματς στα ίσια (57-57). Έτσι κάπως οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν, ο ΝΕΟΛ γύρισε σε άμυνα ζώνης και ο Θεοδωράκος πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι παραπονιούνται για την διαιτησία των Χρηστίδης και Νικολοπούλου.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Κορωπί το οποίο πήρε τη νίκη της Τρίπολης με 69-55. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και παρα το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων που με επιμέρους 18-12 έφεραν την απόσταση στο 34-31. Παρολα αυτά το Κορωπί κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και να κάνει το 7-4 στην σειρά.

Τους 18 πόντους έφτασε και ο Άρης Νίκαιας, ο οποίος κατέκτησε το «διπλό» στο Χαλάνδρι. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν από τα ξεκίνημα της αναμέτρησης τα ηνία, το σύνολο του Στεφανάκη πλησίασε μια… ανάσα κατά την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, όμως από εκεί και έπειτα, η ομάδα της Νίκαιας ανέβασε ρυθμό άνοιξε ακόμα και στους 19 πόντους την «ψαλίδα» και εν τέλει πανηγύρισε με 85-63.

Στην παράταση πανηγύρισε η ΑΕΝΚ της Αχαγιάς 82 με 69-61. Οι γηπεδούχοι κρατήσαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ (54-54 κανονική διάρκεια) και με 8 πόντους από τον Μακρυγιάννη κατάφεραν να γράψουν 15-7 επιμέρους στο έξτρα πεντάλεπτο και έτσι να κατακτήσουν ένα σημαντικό για την σωτηρία τους θετικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο ΑΟΠΦ πήρε το «διπλό» στην Ακράτα, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με 79-67. Έτσι το σύνολο του Παπαδάτου έφτασε τους 21 πόντους στον βαθμολογικό πίνακα συνεχίζοντας στην κορυφή. Σε απόσταση αναπνοής ακολουθεί ο Ηλυσιακός, καθώς κατέκτησε τη νίκη στις… λεπτομέρειες απέναντι στον Γλαύκο.