Δεύτερη σερί μεγάλη νίκη για τον ΚΑΟΚ…!

0
124

Μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Γλαύκος, καθώς κέρδισε στην Πάτρα τον Παπάγου με 67-63 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Νότιου ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι αν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω με 55-46, κατάφεραν να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή και να πάρουν τη δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Οίακας Ναυπλίου, ο οποίος “διέλυσε” τον Πρωτέα Βούλας με 90-70. Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν με 29-18. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του ματς και υπέστησαν τη βαριά ήττα.

Μεγάλο διπλό πήρε και ο ΚΑΟ Κορίνθου. Ο ΚΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Πεντέλη και κέρδισε με 75-60 παίζοντας εκπληκτική άμυνα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο (28-33), καθώς στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18 πόντους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Τη δεύτερη τη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ένωση Ιλίου, καθώς κέρδισε τον Πανελευσινιακό εντός έδρας με 67-65. Η ομάδα της Ελευσίνας μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου είχαν τα ηνία του σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Δάφνη Δαφνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς κέρδισε τον Έσπερο Καλλιθέας με 74-63. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-20) πήραν διψήφιο προβάδισμα (40-26) και δεν δυσκολεύτηκαν να το κρατήσουν μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Στις νίκες επέστρεψε ο Τρίτωνας, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 85-78. Ο Πανερυθραϊκός φαίνεται πως πήρε φόρα, καθώς πήρε τη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να κερδίσει στην παράταση τον Μανδραϊκό με 106-98 σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι.