Είχε την ουσία ο Παμβοχαϊκός και νίκησε 3-1 την Κηφισιά

0
35
Πύρρεια νίκη με 3-1 και τέσσερα σετ που κρίθηκαν σε ισάριθμες λεπτομέριες πέτυχε ο Παμβοχαϊκός επί της Κηφισιάς στο Βραχάτι ύστερα από αμφίρροπο και συναρπαστικό αγώνα δύο ωρών.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα μετά τον Φοίνικα πήρε στο Βραχάτι «καθαρό» τρίποντο και με την Κηφισιά με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Ολλανδός Λάανε αλλά δε μπόρεσε να δώσει λύσεις σε όλες τις αδυναμίες στην υποδοχή και παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος του Παμβοχαϊκού και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ολιβέιρα, σημαντική παρουσία είχε ο Τουρνάκης με καθοριστικούς πόντους στο μπλοκ ειδικά στο 3ο σετ, ενώ ο Γκλαντσόουν άνοιξε με το σερβίς του την αντίπαλη υποδοχή..

Η Κηφισιά είχε πρώτους σκόρερ Χαντ και Ρουμελιωτάκη με 21 και 18 πόντους αλλά υστέρησε στην ποιότητα της υποδοχής.

Ο αγώνας ήταν κλειστός με τις δύο ομάδες σπάνια να ξεφεύγουν με διαφορά πέραν του +3 όπως έκανε η Κηφισιά στο 1ο σετ με 14-11 μετά την επίθεση του Ρενάτο. Ο Ολιβέιρα απάντησε και ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Παμβοχαϊκός με το λάθος του Χαντ προηγήθηκε 23-22, αλλά το λάθος του Ολιβέιρα και το μπλοκ του Ρεκ έκαναν το 25-24 για την Κηφισιά. Το λάθος του Ρεκ έβαλε τον Παμβοχαϊκό μπροστά, ο Ολιβέιρα έκανε το 27-26 για τον Παμβοχαϊκό αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε λάθος και ο Χαντ με επίθεση έκλεισε το σετ 29-27.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με το 10-8 για τον Παμβοχαϊκό να γίνεται 16-14 για την Κηφισιά με την επίθεση του Χαντ. Με εντυπωσιακό σερί του Ρουμελιωτάκη 3-0 η Κηφισιά ξέφυγε 22-19 αλλά το σερβίς του Γκαλντστόουν κράτησε ζωντανό τον Παμβοχαϊκό και έκανε ζημιά στους φιλοξενούμενους. Με άσσο και μπλοκ από Τουρνάκη και Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 23-22.Ο Ρουμελιωτάκης με δύο πόντους έκανε το 24-23 και έφερε την Κηφισιά κοντά στο 2-0 όμως ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέιρα, τον Δημητριάδη και το μπλοκ του Τουρνακη έκανε φοβερή ανατροπή και πήρε το σετ 26-24 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ πάλι η Κηφισιά είχε μικρό προβάδισμα 8-6 το οποίο και διατήρησε μέχρι το 16-14. Ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστή τον Τουρνάκη έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 19-17 σε ένα κρίσιμο σημείο. Η Κηφισιά δεν απάντησε με σερβίς ή μπλοκ και ο Ολιβέιρα με δύο πόντους κράτησε τον Παμβοχαϊκός μπροστά για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Παμβοχαϊκού να προηγηθεί 8-5 πάλι με το σερβίς του Γκλαντστόουν, ενώ στο 12-9 η Κηφισιά έδωσε τα ρέστα της. Εκανε σερί 6-0 με το σερβίς του Μελλέ και καλό μπλοκ και προηγήθηκε 15-12. Ο Παμβοχαϊκός πρόλαβε πάλι την Κηφισιά στο 18-18 με το λάθος του Λάνε ενώ στο 23-23 πάλι με δύο επιθέεις του Ολιβέιρα τελείωσε ο αγώνας με 25-23 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 27-29
2ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-5, 14-16, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-29, 26-24, 25-23, 25-23)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 20 (20/40 επ., 33% υπ. – 13% άριστες), Ρούμπο 4 (3/3 πε., 1 μπλοκ), Γκλάντστοουν 13 (8/12 επ., 5 άσσοι), Ρουμελιώτης 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (15/30 επ., 50% υπ. – 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 54% υπ. – 36% άριστες), Κωτσάκης, Τουρνάκης 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 18 (18/30 επ., 35% υπ. – 25% άριστες), Ρεκ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 21 (17/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάανε 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρενάτο 10 (8/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κάπελλας (λ, 29% υπ. – 0% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλος, Μελλές 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Είναι μία καλή νίκη μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων που έχουν ίδιους στόχους και για αυτό και έχει τη σημασία της. Παίξαμε πολύ καλά στα τελειώματα των σετ τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, αλλά στο μπλοκ μπορούμε να βελτιωθούμε. Όλα τα αποτελέσματα για αυτό το ματς ήταν ανοικτά. Δεν σημαίνει τίποτα ότι κερδίσαμε. Εχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης στο μπλοκ και πρέπει να δουλέψουμε πολύ σε αυτόν τον τομέα».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: « Ο χρόνος είναι σύμμαχος για εμάς. Ακόμα η ομάδα δεν είναι έτοιμη στο επιθυμητό επίπεδο. Απόψε χάσαμε μία ευκαιρία να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Θεωρώ ότι ήταν κρίσιμη η φάση που δεν μπορέσαμε να κάνουμε το 2-0 σετ και μετά το πληρώσαμε. Το παιχνίδι ήταν δυνατό. Παρά το γεγονός ότι χαλάσαμε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού δεν μπορέσαμε να κόψουμε τους ακραίους. Υστερήσαμε στο φιλέ και στην άμυνα. Σε τέτοια παιχνίδια η παραμικρή λεπτομέρεια μετράει. Είμαστε στεναχωρημένοι από την ήττα αλλά ικανοποιημένοι από την βελτίωση μας».