Νίκη σωτηρίας για Παμβοχαϊκό…

0
25

Με τεράστιο όπλο το μπλοκ, καθώς πάνω στο φιλέ κέρδισαν 16 πόντους, οι Βραχατιώτες επικράτησαν με 3-1 (18-25, 25-20, 26-28, 17-25) του Ηρακλή στην Χαλκίδα και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής. Με το τρίποντο αυτό ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 17 βαθμούς αφήνοντας πίσω του τον Εθνικό Αλεξανδρούποληυς που έχει 15 με ένα ματς λιγότερο και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό που έχει 9 με επίσης ένα ματς λιγότερο.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας από την άλλη με την ήττα αυτή έχασε σημαντική ευκαιρία να παραμείνει στην τετράδα, καθώς αν την Κυριακή ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης κερδίσει στην Αλεξανδρούπολη, θα τον περάσει.

Στα του ματς όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαν έχοντας από ένα, με τους φιλοξενούμενους να το παίρνουν στις λεπτομέρεις και στην συνέχεια να κάνουν με άνεση το 1-3. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκλάνστοουν με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ούγκο με 16 και Παλέντζας με 12. Για τους ηττημένους ο Γκόμεζ με 12 ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό και δεν έφτασε για να πάρει η ομάδα του τη νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Βουδούρης

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 26-28, 17-25) σε 104’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ),Κολτσιάκης 5 (5/16 επ, 50% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 12 (11/30 επ, 1 άσσος), Μότα 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ – 23% άριστες), Γκελίνσκι 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Πεντράο 9 (5/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας ( λ, 44% υπ -15% άριστες), Αμαριανάκης, Δεληπρίμης, Αδάμ, Τσολάκος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 16 (13/18 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ -50% άριστες), Μοράλες 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκλάντστοουν 19 (12/20 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ολιβέιρα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ -36% άριστες), Παλέντζας 12 (9/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες) / Γραράς (λ, 42% υπ – 25% άριστες), Γεωργίου.