Η πρώτη νίκη της ΑΣΠ στην Α’ Εθνική κατηγορίασ βόλλευ

0
43

Με 24 πόντους της Αμερικανίδας Γέιζελ και με το Μαρκόπουλο να κάνει 12 περισσότερο λάθη (26-38) η Κόρινθος πανηγύρισε στα Μεσόγεια με 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-21, 25-20) την πρώτη  νίκη στην Volleyleague μετά από 4 αγωνιστικές.

Ήταν η 4η ήττα για το Μαρκόπουλο που παρά το γεγονός ότι πήρε το πρώτο σετ και είχε καλύτερο σερβίς (14-10 άσσοι), μπλοκ (8-6 οι πόντοι) και υποδοχή (50%-36%), είχε 12 περισσότερα λάθη από τον αντίπαλό της (38-26).  Η Κόρινθος πήρε το τρίποντο γιατί δεν έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ σε αντίθεση με το Μαρκόπουλο που δεν μπόρεσε, λόγω εμπειρίας, να τα αποφύγει.
Ο Μπούκουρας, χρησιμοποίησε ως λίμπερο στο βασικό σχήμα την κόρη του, Θοδώρα, η οποία κράτησε την υποδοχή.
Το κλειστό στα Μεσόγεια ήταν είχε αρκετό κόσμο με 20 εκδρομείς από την Κόρινθο να κάνουν φασαρία με τα τύμπανά τους. «Όταν κερδίζεις όλα είναι καλά. Μας έφυγε πολύ άγχος, αυτή είναι η αλήθεια. Δυστυχώς όσο δεν κερδίζαμε, νιώθαμε το άγχος. Θέλαμε τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με την δική μας.
Δείξαμε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και φθάσαμε στην πρώτη ιστορική νίκη» τόνισε ο κόουτς της Κορίνθου Γιώργος Μπούκουρας. Από την πλευρά του ο Τόμο Πάουν  για το Μαρκόπουλο τα είχε με την απειρία της ομάδας του: «Είχαμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε.
Δεν μπορείς να περιμένεις από τον αντίπαλο να σου δίνει τους πόντους. Εσύ πρέπει να τους παίρνεις. Μετά τον 20ο πόντο για έναν ακόμη αγώνα κολλήσαμε. Δυστυχώς για μια ακόνη φορά δείξαμε ότι είμαστε άπειρη ομάδα που θα χρειαστεί χρόνο. Δεν είναι εύκολο αλλά σε κάθε προπόνηση, σε κάθε αγώνα το προσπαθούμε».

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάουν): Παπαστεργίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Τσιάκουλα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Διάλλα 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 21 (16/41 επ., 5 άσσοι, 51% υπ.), Γεωργαντζή / Τουλγαρίδου (λ, 68% υπ.), Δικαιούλια 2 (2/6 επ.), Σούλη, Λεπενιώτη 2 (1/4 επ., 1 άσσος, 27% υπ.).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 6 (6/26 επ., 26% υπ.), Γέιζελ 24 (19/37 επ., 5 άσσοι), Μπάτακ 2 (2/4 επ.), Ροντρίγκεζ 15 (11/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 28% υπ.), Τομαρά 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Μπούκουρα Θ. (λ, 43% υπ.) , Χατζησοφρωνίου, Αλατζάκη 2 (2 άσσοι).