Κέρδισε στον Βύρωνα ο Ποσειδώνας Λουτρακίου

0
30

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου που επικράτησε με 22-28 του Αθηναϊκού στο κλειστό του Βύρωνα, σε αγώνα για την Α΄ φάση του κυπέλλου ΕΣΧΑ ”Φ.ΜΠΑΒΑΣ’’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακα τους Μπαξεβάνη, πήραν από την αρχή ενα μκρό προβάδισμα μέχρι το 25′ (11-9), όμως ο Ποσειδώνας με ενα επι μέρους σκορ 1-3,
ισοφάρισε σε 12-12, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ανάλογη εικόνα και στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 40′ (16-16). Το τελευταίο εικοσάλεπτο ανήκε καθολικά στην ομάδα του Λουτρακίου, όπου με δυνατές άμυνες και αποτελεσματικές επίθεσης έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού και με ένα επιμέρους 6-12 έκλεισε το ματς 22-28 που ήταν και το τελικό σκορ. Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο Λουτράκι.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-5, 8-7, 11-8, 11-9, 12-12 (ημχ.), 13-13, 16-16, 17-19, 18-21, 18-25, 22-28 (τελ).

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣΒ: (Ζαχαράκης Γ.) Μπαξεβάνης, Διαμαντάκος, Βαμβούκας (2), Γραμματικόπουλος, Κραουνάκης (4), Πούλιος, Κοντόγιωργος (4), Λιώρης, Ντόντος, Βάσαλος, Βαζουκής, Μαραγκάκης, Ξαγοράρης(3), Νικολάου(3), Τσικριτέας(6), Μαρούγκας.

ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Τουτσης Κ.): Αικατερίνης(7), Τσιέλος, Παλαιολόγος, Γκίκας (7), Δημητρόπουλος (2) Κάπης, Τυφτικίδης (1), Μπεκίαρης (3), Μπάμπης, Σταματίου (1), Βλαχογεώργιος, Οικονόμου, Φίλης, Βασιλειάδης (2), Ρουμελιώτης (5)

Διαιτητές: Ψύλλος – Μπράμου , Δίλεπτα: 3-1 Πέναλτι: 2/2-5/4