5 νίκες σε 7 αγώνες ο Παμβοχαϊκός!!!

0
35

Με το σερβίς άνοιξε το δρόμο και με την επίθεση επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του ο Παμβοχαϊκός νικώντας με 3-0 την Κύζικο Νέας Περάμου. Η ομάδα του Βραχατίου σημείωσε την 5η νίκη της σε 7 αγώνες στο πρωτάθλημα κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα μετά την θρυλική πορεία της σεζόν 2011-12.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα μαζί με τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και τον Ηρακλή είναι οι μόνες ομάδες που έχουν αήττητη την έδρα τους. Εφτασε στους 12 βαθμούς και για την ώρα πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Με τον Αινεία Τζελάτι να είναι πρώτος σκόρερ με 18 βαθμούς και συνολικό ποσοστό στην επίθεση 58% ο Παμβοχαϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και στα τρία σετ.

Η Κύζικος κατάφερε να γίνει ανταγωνιστική στο 3ο σετ όταν μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-6, αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 18-17. Με σερί 3-0 η Κύζικος προσπέρασε 20-18 αλλά ο Παμβοχαϊκος ισοφάρισε 22-22 και μετά από φάσεις διαρκείας πήρε τη νίκη με δύο επιθέσεις του Τζελάτι για το 25-23.

Ο Μπατατζίμ με τον Πέτι βοήθησαν επιθετικά, ενώ Γκράχαμ και Πελεκούδας κυριάρχησαν στο μπλοκ.

Η Κύζικος λόγω και κακής υποδοχής υστέρησε επιθετικά και μόνο ο Τομίλιν κατάφερε να έχει διψήφιο αριθμό στην επίθεση (10 πόντους). Είναι χαρακτηριστικό πως η συνολική υποδοχή της Κυζίκου είχε 21% αποτελεσματικότητα, ενώ η επίθεση άγγιξε με κόπο το 35%. Η ομάδα του Γιάννη Λάιου έμεινε στους 3 βαθμούς.

Διαιτητές: Ονόπας, Γεροθόδωρος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-19
3ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-23) σε 76′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 1 (1/2 επ), Γκράχαμ 9 (3/4 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 22% άριστες), Πελεκούδας 7 (4/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζελάτι 18 (15/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 27% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ – 40% άριστες), Γεωργίου, Ιωαννίδης 1 (1 άσσος).

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 2 (2/4 επ), Σονάρι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπεκιάρης (29% υπ – 14% άριστες), Κρέτσης 1 (άσσος), Τομίλιν 10 (10/25 επ), Σαρικεΐσογλου 7 (6/19 επ, 1 άσσος, 52% υπ – 19% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 29% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Γκούλακ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 27% υπ – 18% άριστες), Δρογκάρης 1 (άσσος), Θεοδωρόπουλος 1 (1/2 επ), Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 1 (1/1 επ).

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Κρατάω τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αλλά πρέπει να βελτιώσουμε ορισμένους τομείς για να πάμε ψηλά και να κάνουμε τη διαφορά. Στο 3ο σετ κάναμε κοιλιά, αλλά καταφέραμε να αντιδράσουμε στο φινάλε και να πάρουμε τη νίκη χωρίς άλλες περιπέτειες. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο ματς με την Παναχαϊκή που θα κρίνει και το που μπορεί να φτάσει εφέτος η ομάδα».

Ο τεχνικός της Κυζίκου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Δυστυχώς δε μπορέσαμε να κρατήσουμε ποιότητα στην υποδοχή, ούτε και να εκμεταλευτούμε τις ευκαιρίες που είχαμε στο τρίτο σετ. Είχαμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ελπίζω στα ματς που πρέπει να μην κάνουμε πολλά λάθη μαζεμένα».